Samochodem do Paryża

Żeby dobrze zwiedzić Paryż, poczuć jego atmosferę, trzeba w nim pomieszkać co najmniej 2 tygodnie. I nie na obrzeżach, tylko najlepiej centrum, w dzielnicy łacińskiej, gdzieś w pobliżu Pól Elizejskich, wieży Eiffla.

Tanio nie będzie. Hostel kosztuje 30-40 euro za dobę, hotel 1-2 gwiazdkowy z łazienką 100-120 euro.

Od czego zacząć zwiedzanie Paryża? Jeśli jest to pierwsza wizyta – najlepiej od wjechania na wieżę Eiffla. Dopiero z tarasu widokowego położonego na wysokości 274 metrów (oszklonego) widać, jak rozległy jest Paryż, jak wije się Sekwana, poza tym można zobaczyć z góry wiele ważnych miejsc i budowli: Trocadero po drugiej stronie Sekwany, Plac Zgody (Place de la Concorde) z kamiennym obeliskiem przywiezionym z Luksoru (wyłudzonym za niewiele warty zegar wieżowy), kawałek rozległych budowli Luwru, Muzeum d’Orsay prawie naprzeciwko Luwru – po drugiej stronie rzeki (budynek muzeum kiedyś był dworcem kolejowym), budynki szkoły wojskowej (Ecole Militaire) oraz Pola Marsowe ciągnące się od Ecole Militaire do samej wieży.

[wp_geo_map]

W oddali widać najwyższy budynek Paryża – wieżowiec Montparnasse (paskudny i całkowicie niepasujący do krajobrazu), widać też kawałek Champs Elysees i gmach ze złotym dachem, gdzie znajduje się grób Napoleona (Dome).

Jak już napatrzymy się na Paryż z góry, można zacząć zwiedzać miasto systematycznie. Najlepiej wsiąść do autobusu turystycznego (przystanek tuż przy wieży), który objeżdża całe miasto zatrzymując się przy ważniejszych zabytkach. Najlepiej wykupić bilet 2-dniowy (20 euro).

Można jeździć do woli, wysiadać gdzie się chce, a po zwiedzeniu kontynuować podróż. Z biletem dostaniemy słuchawki, które podłączamy do gniazdka przy fotelu. Dzięki temu mamy podstawowe informacje o mieście i mijanych zabytkach. Dobrą metodą na szybkie poznanie miasta jest objechanie całej trasy bez wysiadania. Trwa to ok. 2 godzin. Poznamy wtedy Paryż metodą „japońską” zorientujemy się gdzie co jest. Drugą pętlę jeździmy już z wysiadaniem w interesujących nas miejscach.

Gdzie warto wysiąść? Na pewno przy grobie Napoleona, przy szkole wojskowej, przy Luwrze (na zwiedzanie trzeba mieć co najmniej cały dzień, a i tak wieczorem będziemy mieli mętlik w głowie), przy katedrze Notre Dame (przy okazji koniecznie trzeba znaleźć i zwiedzić położony w pobliżu, ale trudny do zlokalizowania kościół z XIII w. Sainte Chapelle z przepięknymi 15 witrażami). Notre Dame koniecznie trzeba obejść dookoła zanim wejdziemy do środka.

Kolejny ważny przystanek to Muzeum d’Orsay z impresjonistami (zwiedzanie zajmie 3-4 godziny). Oczywiście nie sposób pominąć Łuk Tryumfalny – spod łuku warto wybrać się na spacer po Champs Elysees w kierunku placu Zgody (to ten ze szpikulcem na środku). Spacer potrwa co najmniej godzinę, a jeśli zechcemy obejrzeć wystawy sklepów najbardziej prestiżowych firm, czy wypić ka wę w kafejce – nawet kilka. Z Placu Zgody można z kolei przejść w lewo i po kilkuset metrach dojść do Placu Vandome – na środku stoi kolumna odlana z 1200 dział zdobytych przez Napoleona na Austriakach pod Austerlitz. Przy placu Vandome, pod nr 12 mieszkał i zmarł Fryderyk Chopin.

Po przeciwnej stronie jest Hotel Ritz – to z niego wyjechała w ostatnią podróż Lady Diana.Kawałek dalej kościół św. Magdaleny z kolumnami… na zewnątrz i okazały gmach Opery. Jeśli ktoś lubi nowoczesną architekturę powinien wybrać się do Centrum Pompidou oraz do dzielnicy Defense (za Łukiem Tryumfalnym.

Pozostaje nam jeszcze nieco dalsza wyprawa na plac Pigalle (już bez prostytutek), obejrzenie Moulin Rouge i spacer na wzgórze Montmartre. Oczywiście przy okazji wstępujemy do kościoła Sacre Coeur – to biała budowla na wzgórzu widoczna z każdego miejsca w Paryżu. Ze schodów pod kościołem piękny widok na cały Paryż. Jeśli mamy nieco więcej czasu warto wybrać się do Wersalu (podmiejskim pociągiem za kilka euro). Zajmie to cały dzień, ale naprawdę warto.

Warto też zwiedzić Paryż od strony Sekwany – statkiem wycieczkowym – batobusem. Przystanie są w pobliżu wieży Eiffla. Wiele budowli zwróconych jest ku Sekwanie, wieczorem są doskonale oświetlone – ze statku wszystko pięknie widać. Rejs trwa ok. 2 godzin.

A teraz jak najlepiej dotrzeć do Paryża? Najlepiej i najszybciej samolotem. Tanie linie przewiozą nas za kilkaset złotych (bilet trzeba zabukować na kilka miesięcy naprzód), rejsowe loty kosztują ok. 1000-1200 zł. Kiedy zwiedzać Paryż? Piękny i urokliwy jest cały rok, ale najpiękniejszy w maju i we wrześniu. W wakacyjne miesiące lepiej się tam nie wybierać – mrowie turystów z całego świata uprzykrzy nam zwiedzanie.

Podróżnik i autor: Roman Dębecki
Szukaj hoteli -

Data zameldowania

calendar

Data wymeldowania

calendar