Samochodem do Wielkiej Brytanii

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii zwane też “wielkim zielonym parkiem” jest krajem typowo wyspiarskim. Charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu: od uprawnych nizin i łagodnych pagórków rozciągających się na południu i zachodzie kraju po wyżyny i góry znajdujące się na wschodzie i na północy. Również linia brzegowa jest zróżnicowana: długie piaszczyste plaże, skały wapienne i skaliste zatoczki.

W skład Zjednoczonego Królestwa wchodzą 4 wielkie regiony: Anglia, Szkocja, Walia i Irlandia Północna. Każdy z nich wyróżnia się odrębnym krajobrazem, architekturą, tradycjami i zwyczajami.

Klimat. Wielka Brytania ze swoim różnorodnym krajobrazem i łagodnym klimatem jest atrakcyjna przez cały rok. Jednak najlepszym sezonem turystycznym jest okres od początku wiosny do końca jesieni (wiosną południe kraju zachwyca kwitnącymi drzewami, jesienią najpiękniejsze widoki prezentuje Kraina Jezior i Szkocja).

Strefa czasowa: GMT; czas letni: GMT+1 od końca marca do końca października

Obszar: 244 521 km2

Ludność: około 59,6 mln mieszkańców

Stolica: Londyn

Waluta: 1 funt szterling (GBP) = 100 pensów. W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 5, 10, 20 i 50 GBP oraz monety o wartości 1,2 GBP i 1, 2, 5, 10, 20 i 50 pensów.

Dni świąteczne 2013: 01.01 – Nowy Rok, 03.01- Nowy Rok wyłącznie w Szkocji, 19.03 – Dzień Św.Patryka (tylko w  Irlandii Pn.), 29.03 – Wielki Piątek, 01.04 – Poniedziałek Wielkanocny (za wyjątkiem Szkocji), 06.05 – Święto m-ca maja, 04.06 – Święto Wiosny, 12.07 – Dzień Oranżystów (tylko w Irlandii Pn.), 06.08 – Święto Lata (tylko w Szkocji), 27.08 – Święto Lata (za wyjątkiem Szkocji), 25/26.12 – Boże Narodzenie.

Obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów we wszystkich urzędach (budynkach) i miejscach publicznych.

Dokumenty podróży uprawniające do bezwizowego wjazdu i pobytu do 180 dni: – paszport ważny minimum 3 miesiące ponad planowany okres pobytu, lub – dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy

Ubezpieczenia: – wystarcza krajowe ubezpieczenie pojazdu OC – oprócz posiadania karty EKUZ wydawanej przez NFZ zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczenia kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.
Szukaj hoteli -

Data zameldowania

calendar

Data wymeldowania

calendar